HISTORIE

Podle nepodložených údajů se ochotnické divadlo hrálo v Mnichově Hradišti již roku 1826. Za skutečné počátky mnichovohradišťského divadelnictví je však považován až rok 1833, kdy u příležitosti schůzky Svaté aliance na mnichovohradišťském zámku sehráli místní ochotníci hru J. N. Štěpánka Loupežníci na Chlumu.

Od tohoto roku se tedy odvíjí dlouholetá činnost souboru, která měla svá období slávy i částečného úpadku. V roce 1983 soubor oslavil 150. výročí od svého založení dodnes vzpomínaným představením Šotolovy hry Cesta Karla IV. do Francie a zpět. Vrcholem je určitě účast na Jiráskově Hronovu se hrou Jana Drdy Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert roku 1984. Zlomovým se stal rok 1990, kdy změněné společenské podmínky změnily i život souboru. Vůdčí osobnosti doby předlistopadové – Pavel Štěpán a Josef Flanderka – se zapojily do politického života. Pavel Štěpán se stal na čas starostou města a později vedoucím odboru Okresního úřadu MB, Josef Flanderka se zapojil do podnikatelské sféry. Činnost se omezila na minimum, pouze v roce 1993 k příležitosti 160. narozenin souboru bylo připraveno pásmo úryvků z nejúspěšnějších inscenací.

Tradici ochotničení udržovali v dalších letech Dana Weberová a Petr Rydal, takže tu a tam nějaká ta premiéra byla. Ostatní nezapojení se občas scházeli k oslavám narozenin, před Vánocemi atd. Když se blížilo 175. výročí ochotnického divadla v MH, přišla skupina nadšenců s nápadem nastudovat znovu Drdovy Dalskabáty, pokud možno v původním obsazení (bohužel bez několika členů sídlících již v ochotnickém nebi). Od nápadu byl jen krůček k realizaci, a tak roku 2008 si jako dárek k 175. narozeninám obnovení a obrození Tyláci nadělili – a s velkým úspěchem – Drdovy Dalskabáty. Herci sice byli o 25 let starší, ale na výkonech to znát nebylo.

Další hrou, kterou nyní již Občanské sdružení DS Tyl Mnichovo Hradiště nastudovalo, byla Werichova adaptace staré vídeňské Nestroyovy frašky Dva tovaryši ve městě pod názvem Teta z Bruselu. Textovou úpravu a původní režijní záměr provedl a připravil Pavel Štěpán, konečnou režii měl Josef Flanderka. Úspěch inscenace značný.

Poslední hrou s premiérou 3. prosince 2011 je burleska Jaroslava Koloděje Dědeček aneb Musíme tam všichni v režii Rudolfa Vízka.